Машка репрезентација

Данило Брестовац

Данило Брестовац е новиот селектор на сениорската репрезентација!

Данило Брестовац од денеска и официјално е нов селектор на ракометната репрезентација на Македонија, откако стратегот на Металург беше претставен пред јавноста на заедничка прес-конференција со претседателот на РФМ, Живко Мукаетов. Брестовац беше помошник на...
македонска репрезентација сп 2019 македонија

Македонија 15-та, неуспех или реален одраз на можностите?

Македонската ракометна репрезентација го заврши Светското првенство на 15-то место. Неуспех или реален одраз на можностите? Тешко е да се процени. Факт е дека Македонија на ова првенство замина со цел да ја помине...
кире лазаров македонска репрезентација сп 2019 чиле

Кире Лазаров: Во оваа селекција лежи голем потенцијал!

Македонската репрезенатација со победата над репрезентацијата на Чиле со резултат 32:20 стави крај на својот настап на Светското првенство во Германија и Данска. Со три победи и четири порази, нашата репрезентација се најде на 15-то...

Женска репрезентација

мрт

МРТ ќе го пренесува СП 2019

Македонската радио телевизија (МРТ) ги обезбеди правата за телевизиски пренос на Светското првенство во ракомет, што ќе се одржи од 10 до 26 јануари во Германија и во Данска. Ова на својот фејсбук профил го...
ракометарките на македонија

Ракометарките против Исланд за бараж за СП 2019

После одличниот старт вчера на натпреварот против Азербејџан, женската ракометна репрезентација на Македонија денес е пред најважниот предизвик против репрезентацијата на Исланд. Натпреварот кој ќе се игра денеска со почеток во 18:00 часот во...

Македонија загуби од Шведска, Бајрамоска ја заврши кариерата!

Женската репрезентација на Македонија беше совладана од Шведска со 20:32 во претпоследниот натпревар од квалификациите за ЕП во Франција. Македонските ракометарки го доживеаја третиот пораз во квалификациите и ги загубија шансите за пласман на...

Популарни новости

Данило Брестовац

Данило Брестовац е новиот селектор на сениорската репрезентација!

Данило Брестовац од денеска и официјално е нов селектор на ракометната репрезентација на Македонија, откако стратегот на Металург беше претставен пред јавноста на заедничка...
рк вардар лига на шампиони рајн некар левен

Вардар му одржа лекција на Рајн Некар Левен!

Вардар со голема победа ја започна 2019 година во Лигата на шампиони, овојпат жртва беше фаворизираната пред овој дуел, екипа на Рајн Некар Левен....
раул гонзалес список на ракометари

Раул Гонзалес повеќе не е селектор на Македонија!

Раул Гонзалес повеќе не е селектор на македонската ракометна репрезентација. РМФ на нивниот официјален сајт објави дека бил постигнат договор за спогодбен раскин на...