Продолжува сто-процентниот учинок на екипата на Зомимак-М, и по 5-то коло во македонската Суперлига. Во 5-то коло, ракометарите на Зомимак-М забележаа победа над Прилеп 2010 со резултат 31-36. Со добрите игри продолжува и втората екипа на Металург, која со победата во Ресен над Преспа 2010 од 31-36, се зацврсти на второто место на табелата.

Резултати:

Радовиш – Работнички 31-28
Преспа 2010 – Металург 2 31-36
Зомимак М – Прилеп 2010 27-21
Текстилец – Охрид 2013 21-30
Пролет 62 – Пелистер 08 26-32

Табела:

1. Зомимак М 15 бода
2. Металург 2 12
3. Охрид 10
4. Радовиш 9
5. Прилеп 7
6. Работнички 6
7. Пролет 6
8. Пелистер 6
9. Преспа 3
10.Текстилец 0