Ракометната Федерација на Македонија го објави списокот на ракометарки што се повикани за подготовките за двомечот со репрезентацијата на Исланд од квалификациите за СП 2015 година. Собирот е закажан за 27 ноември во Скопје, а на списокот се наоѓаат 18 ракометарки и две резерви.

Загрижувачки е тоа што, списокот на ракометарки е објавен, а сеуште не е избран нов селектор на македонската женска репрезентација…

Овој список на ракометарки, како што информираат од РФМ, го составил помошникот на Магдинчев, Благоја Весиќ. РМФ најави дека во наредните неколку дена, се очекува да биде именуван нов селектор на женската ракометна репрезентација на Македонија.

Повеќе околу кандидатите за селектор на линков ТУКА.

Списокот на повиканите ракометарки

ГОЛМАНИ
1. Антиќ Наташа ЖРК МЕТАЛУРГ
2. Петкoвска Драгана ЖРК ВАРДАР СЦБТ
3. Зафирoва Ивана БУРСА ГКС-ТУРЦИЈА
КРИЛА
4. Саздoвска Јована ЖРК МЕТАЛУРГ
5. Митрoва Драгица ЖРК МЕТАЛУРГ
6. Ристoвска Сара ЖРК МЕТАЛУРГ
БЕКОВИ
7. Јoванoвска Дајана ЖРК МЕТАЛУРГ
8. Керамитчиева Теoдoра ЖРК ВАРДАР
9. Белеска Андреа ЖРК МЕТАЛУРГ
10. Ѓорѓиевска Душица МУРАТ ПАША БЕЛ -ТУРЦИЈА
11. Гроздановска Симона ПАОК САЛОНИКА- ГРЦИЈА
12. Десподовска Зорица МУРАТ ПАША БЕЛ-ТУРЦИЈА
13. Штериова Марија РК ИПРЕС ВАЦ- УНГАРИЈА
14. Ѓорѓиевска Елена РК БАЈА МАРЕ-РОМАНИЈА
15. Стојановска Симона ЖРК ВАРДАР СЦБТ
ПИКЕРИ
16. Мечевска Робертина РК АНКАРА 1910 – ТУРЦИЈА
17. Николиќ Марија ЖРК МЕТАЛУРГ
18. Гакидова Ивана ЖРК ВАРДАР СЦБТ
РЕЗЕРВИ
Ливриниќ Елена ЖРК МЕТАЛУРГ
Николовска Симона ЖРК МЕТАЛУРГ