металург-тајм-аут

Металург во Прешов ја завршува европската турнеја

Ракометарите на Металург денеска во 19:30 часот му гостуваат на Татран Прешов во рамките од последниот настап во Лигата на шампионите за оваа сезона. Натпреварување во кое оваа година „плаво-белите“ забележаа само една минимална...
игор карачиќ вардар

Вардар ќе брка одмазда против Киелце

Ракометарите на Вардар денес од 17:30 часот во СЦ „Јане Сандански“ го пречекува големиот должник оваа сезона, екипата на Киелце. Екипа која им го нанесе првиот пораз сезонава (31:27) и ја прекина победничката серија...
вардар барселона скопје 2018

Вардар грешеше, Барселона славеше!

Ракометарите на Вардар го претрпеа првиот пораз пред својата публика од екипата на Барселона со резултат 30:26, во рамките од 7-то коло во Лигата на шампионите. Одлична атмосфера владееше во преполнатата сала „Јане Сандански“, но...
македонска публика

Промена на генерации или стагнација?

Од ова Светско првенство во македонската ракометна репрезентација требаше да започне една посериозна промена на генерации. Наместо стандардните Миркуловски, Прибак и Никола Марковски, за настап на превенството беа избрани Мартин Серафимов, Горан Крстевски, Марио...
борко ристовски македонија хрватска сп 2019

Македонија грешеше, Хрватска тоа го казни!

По двете победи на СП во Германија и Данска, вечерва македонската репрезентација го забележа првиот пораз откако загуби од репрезентацијата на Хрватска со резултат 31:22. Нашите ракометари добро го отворија натпреварот, во нападот со „седум...
раул гонзалес vs лино червар македонија сп 2019

Лино против Раул, минатото против иднината!

Македонската репрезентација денеска е пред голем предизвик на Светското првенство во Германија и Данска. За противник ја има репрезентацијата на Хрватска, каде нашите ракометари ја гледаат шансата за уште една победа и пласман во...