Македонскиот репрезентативец Кире Лазаров се најде на второто место на листата на стрелците по одигрувањето на шестото коло во ЛШ.

Лазаров на мечот против Фленсбург постигна 9 погодоци со што се најде на второто место на вкупната листа на стрелци со 45 голови во шест кола и има два помалку од лидерот Миомир Илиќ од Веспрем.

Топ 10 стрелци:

1. Mомир Илиќ/Веспрем 47
2. Кире Лазаров/Барселона 45
3. Драган Гајиќ/Монпелје 41
4. Микел Хансен/ПСЖ 40
5. Золт Балог/Пик Сегед 39
Тимур Дибиров/ Вардар 39
Александар Деревен/Чеховски Медведи 39
8. Томас Могенсен /Фленсбург 37
Деан Бомбач/ Пик Сегед 37
10. Миха Зарабец/Цеље П.Л. 36