ЖРК Вардар е шампион на Македонија

Симовски со поширок список за завршните квалификации за ЕП 2018
17/05/2018
Вардар 12-ти пат првак на Македонија
18/05/2018

ЖРК Вардар е шампион на Македонија

Ракометарките на ЖРК Вардар синоќа го победија ЖРК Металург со убедливи 49:24 и го освоија домашното првенство, каде без пораз уште еднаш ја потврдија доминацијата во првенството на Македонија. За ЖРК Вардар ова е 6-тиот трофеј во првенството, со што се втора најуспешна екипа во историјата на женскиот ракомет во Македонија.

„Црвено-црните“ и со девет ракометарки, од кои седум домашни и само два интернационалки беа пресилни за ривалот од Автокоманда.

Најефикасни кај ЖРК Вардар беа Теодора Керамичиева со 12, Јован Саздовска и Сара Ристовска со по 11 постигнати погодоци.

Остануваат уште натпреварите од Купот на Македонија, кои ќе се одиграа во сабота во СЦ „Јане Сандански”.

С.П
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет

Comments are closed.