Вардар и Металург во силни групи во Лигата на шампионите

Сташ Скубе е новото засилување во РК Вардар
29/06/2018
Дејан Манасков е најдобар играч на Веспрем за изминатата сезона!
30/06/2018

Вардар и Металург во силни групи во Лигата на шампионите

Македонските екипи, Вардар и Металург добија тешки групи во новата сезона од Лигата на шампионите.

Ракометарите на Вардар се носители во Групата А, во која денешната ждрепка во Виена ги смести актуелниот шампион Монпелје, Кјелце, Барселона, Веспрем, Мешков Брест, Рајн Некар Левен, Кристијанштад и Мешков Брест.

Ништо поразлично не го снајде и Металург, кој оваа сезона ќе настапува во групата “Ц“ против екипите на Бјерингбро (Данска), Спортинг (Португалија), Бешикташ (Турција), Чеховски Медведи (Русија) и Татран Прешов (Словачка).

Групите се тешки и прилично израмнети, па се очекува огорчена борба за првите две позиции!

Натпреварите од групната фаза во ЛШ во машка конкуренција стартуваат на 12/16 септември.

С.П
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет

Comments are closed.