Вардар 12-ти пат првак на Македонија

ЖРК Вардар е шампион на Македонија
17/05/2018
Телма ќе го пренесува Купот на Македонија
18/05/2018

Вардар 12-ти пат првак на Македонија

На едно коло до крајот на сезоната, ракометарите на Вардар ја одбранија шампионската титула во домашното првенство совладувајќи го Пролет со 38:25 во рамките од 9-то коло од плејофот.

Очекувано „црвено-црните“ лесно стигнаа до 9 победи и го подигнаа пехарот. Второпласиран е Металург, кој со Вардар, мечот од последното коло, ќе го одиграат по завршувањето на фајналфорот во Келн.

Табела:
  1. Вардар 27
  2. Металург 16
  3. Еурофарм 13
  4. Пелистер 6
  5. Пролет 4
  6. Охрид 1

Следни цели на вардарци, се одбрана на Купот на Македонија (викендов) и европската титула во ЛШ, следниот викенд во Келн.

С.П
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет

Comments are closed.