Темелковски го објави поширокиот список на младинци за квалификациите за СП 2017

Металург со победа ја заокружи 2016 година
18/12/2016
(Видео) Топ 30 погодоци во Лигата на шампионите
21/12/2016

Темелковски го објави поширокиот список на младинци за квалификациите за СП 2017

Селекторот на младинската репрезентација на Македонија (до 21 година), Илија Темелковски, ги соопшти имињата на ракометарите на кои ќе смета за подготовките и за настапот на квалификацискиот турнир за Светското Првенство 2017.

Македонската репрезентација се наоѓа во групата со Полска, Португалија и со Турција, а квалификацискиот турнир ќе се одигра во Скопје во периодот од 4-ти до 6-ти јануари 2017.

Список на ракометари:
 1. Мартин Томовски (Металург)
 2. Никола Даниловски (Пелистер)
 3. Никола Кизиќ (Вардар Јуниор)
 4. Димитар Димитриоски (Металург 2)
 5. Давор Палевски (Металург)
 6. Мице Шилегов (Металург 2)
 7. Томислав Јагуриноски (Металург)
 8. Филип Арсеновски (Металург)
 9. Милан Лазаревски (Металург 2)
 10. Филип Талески (Металург)
 11. Марко Нелоски (Металург)
 12. Дејан Кукуловски (Вардар јуниор)
 13. Горан Крстевски (Металург)
 14. Тоше Ончев (Вардар Јуниор)
 15. Александар Димовски (Вардар Јуниор)
 16. Мартин Велковски (Металург)
 17. Марио Танкоски (Металург 2)
 18. Стефан Трпчевски (Вардар Јуниор)
 19. Кристијан Давитковски (Вардар Јуниор)
 20. Иван Димитроовски (Вардар Јуниор)
 21. Дејан Ѓошевски (Металург 2)
 22. Давор Шохоски (Прилеп 2010)
 23. Петар Шулески (Металург 2)
 24. Дарио Петровски (Еурофарм Работник)
 25. Михаил Аларов (Пролет)
 26. Дарио Алушевски (Работнички)
 27. Марко Огњановски (Пролет)
 28. Иван Џонов (Пролет)
*Само првопласираната репрезентација обезбедува учество на СП што ќе се игра во Алжир во втората половина на јули 2017 година.
С.П
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет

Comments are closed.