Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалес го објави поширокиот список за квалификациските натпревари против Исланд за пласман на ЕП во Хрватска.

Гонзалес во националниот тим ги повика голманот Борко Ристовски, Ацо Јоновски и Немања Прибак, кои беа изоставени од Лино Червар на СП во Франција.

Проширениот список на ракометари:

ГОЛМАНИ:

 • Борко Ристовски (Барселона, Шпанија)
 • Мартин Томовски (Металург)
 • Никола Митревски (Бенфика, Португалија)
 • Кирил Колев (Пелистер)
 • Даниел Ѓорѓески (Вардар јуниор)

КРИЛА:

 • Дејан Манасков (Рајн Некар, Германија)
 • Гоце Ојлески (Одореи, Романија)
 • Гоце Георгиевски (ЧСМ Букурешт)
 • Мартин Поповски (Вардар Јуниор)
 • Никола Костески (Металург)
 • Владо Недановски (Вардар јуниор)

ПИКЕРИ:

 • Стојанче Стоилов (Вардар)
 • Никола Маркоски (Орошази, Унгарија)
 • Жарко Пешевски (Металург)
 • Костадин Петров (Металург)

БЕКОВИ:

 • Филип Лазаров (ЧС Универзитатеа Темишвар, Романија)
 • Ацо Јоноски (Бергишер, Германија)
 • Немања Прибак (Бешикташ, Турција)
 • Кирил Лазаров (Барселона)
 • Влатко Митков (Кремс, Австрија)
 • Филип Талески (Рајн Некар, Германија)
 • Филип Кузмановски (Металург)
 • Велко Маркоски (ППД Загреб, Хрватска)
 • Филип Миркуловски (Вецлар, Германија)
 • Марко Нелоски (Металург)
 • Мартин Велковски (Металург)
 • Горан Крстевски (Еурофарм Работник)
 • Дарко Димитриевски (ГРК Борец)