Металург против Нексе го завршува натпреварувањето во СЕХА лигата

Преглед на 15-то коло од ВИП Супер лигата
06/03/2017
(Видео) Мартин Томовски во Топ 5 одбрани за месец фебруари во СЕХА
07/03/2017

Металург против Нексе го завршува натпреварувањето во СЕХА лигата

Ракометарите на Металург вечерва го играат последниот натпревар од регионалната СЕГА лига против екипата на Нексе, во кој ќе се борат за останување на 6-та позиција на табелата.

Иако Нексе е фаворит на хартија и фактот дека Металург ќе настапи без Филип Кузмановски и Александар Гуглета, ракометарите на Металург достојно ќе го одиграат овој натпревар и обидат со позитивен резултат да ја завршат оваа сезона во СЕХА лигата.

„Нексе е апсолутен фаворит во овој дуел. Пред сè поради домашниот терен на кој сезонава одигра одлично против Веспрем, Мешков, Загреб, а ние сме послаби со неиграњето на Филип Кузмановски и Александар Гуглета кои се повредени. Кузмановски има оток на раката што му беше оперирана а Гуглета има повреда на ципите. Но, тоа не значи дека во овој меч ќе влеземе со резерва или со респект. Напротив, ќе се обидеме да одиграме добро, а ако се создаде и најмала шанса, да ја материјализираме со победа” – изјави Лино Червар, тренерот на Металург.

По овој натпревар ќе продолжат за Пореч, каде што се предвидени десетдневни подготовки во пресрет на почетокот на плејоф-завршницата од домашното првенство.

„После натпреварот со Нексе, со Металург ќе одработиме десетдневни кондициско-техничко-тактички подготовки, кои ќе послужат како еден вид освежување и рестартирање на тимот за тоа што нѐ очекува во продолжението од домашното првенство и Купот на Македонија. Ќе работиме во сите сегменти на играта, но најмногу на техничко-тактички уигрувања за што подобро да ја усовршиме играта седум на шест“ – изјави Червар, додавајќи дека во рамките на подготовките, Металург ќе одигра и неколку контролни натпревари со екипите од регионот, како што се Пореч, Умаг и Копер.

Натпреварот започнува од 19:00 часот!

С.П
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет

Comments are closed.