Лино Червар е нов тренер на ППД Загреб

Објавен конечниот список на ракометари за Медитеранските игри
15/06/2018
Сташ Скубе е новото засилување во РК Вардар
29/06/2018

Лино Червар е нов тренер на ППД Загреб

Червар се враќа во екипата на ППД Загреб по долги девет години. Легендарниот хрватски тренер мина осум години во скопски Металург, каде постави нови стандарди во македонскиот ракомет, но очигледно е дека му е потребен нов предизвик во кариерата, а вакво нешто и одамна се очекувашe.

Се поизвесно е дека заедно со Червар од следната сезона во ППД Загреб се сели и хрватскиот бек од Металург, Халил Јагањац. Во тек се преговорите меѓу хрватскиот и македонскиот тим со кој Јагањац има актуелен договор и за наредните две сезони.

Червар во изминативе осум години имаше значаен придонес во сите успеси кои ги остави Металург, а своевремено беше и селектор на Македонија пред да одлучи да го преземе кормилото на „кауобоите“ кои ќе ги предводи и на претстојното Светско првенство во Данска и Германија.

С.П
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет

Comments are closed.