Добар ждреб за Македонија за СП во Алжир

Пенезиќ е најдобриот стрелец во Лигата на шампионите!
08/05/2017
На денешен ден пред 15 години, Кометал ја освои Европската титула!
19/05/2017

Добар ждреб за Македонија за СП во Алжир

Македонската репрезентација на играчи до 21 година ги доби противниците за Светското првенство.

На прв поглед се чини дека нашите ракометари добија група во која можат рамноправно да се натпреваруваат со сите репрезентации. Македонија ќе биде дел од групата Ц и ќе игра со Шпанија, Тунис, Бразил, Буркина Фасо и Русија.

Во останатите групи ќе се натпреваруваат:
  • Група А: Германија, Норвешка, Фарски Острови, Унгарија, Кореја и Чиле.
  • Група Б: Франција, Данска, Катар, Египет, Словенија и Шведска
  • Група Д: Хрватска, Исланд, Алжир, Саудиска Арабија, Аргентина и Мароко
*Светскиот шампионат ќе се одржи во Алжир и започнува на 18.07.2017.
Т.К
Т.К
Ракомет > фудбал + кошарка. Ракометен фан од времето на Марина Абрамова!

Comments are closed.