Червар го потврди списокот, 19 ракометари одат во Франција

Анкета: Која е вашата прогноза за Македонија на СП во Франција?
09/01/2017
СП во ракомет на МРТ1
10/01/2017

Червар го потврди списокот, 19 ракометари одат во Франција

На денешната прес конференција, Лино Червар објави дека на Светското првенство во Франција ќе замине со 19 ракометари. Како што и претходно се најавуваше, Мартин Велковски и Ласко Андоновски нема да отпатуваат во Франција.

Конечен список на ракометари, кои ќе заминат во Франција:
 1. Никола Митревски
 2. Кирил Колев
 3. Благојче Трајковски
 4. Никола Митрески
 5. Дејан Манасков
 6. Гоце Ојлески
 7. Гоце Георгиевски
 8. Мартин Поповски
 9. Стојанче Стоилов
 10. Жарко Пешевски
 11. Велко Маркоски
 12. Филип Талески
 13. Марко Нелоски
 14. Кирил Лазаров
 15. Филип Лазаров
 16. Филип Миркуловски
 17. Стефан Дрогришки
 18. Ристо Арнаудовски
 19. Влатко Митков

Како што налагаат правилата, само 16 ракометари ќе бидат пријавени за секој натпревар. А тројца од повиканите играчи, од трибините ќе ја чекаат својата шанса за настап на некој од натпреварите.

Светското првенство во Франција започнува на 11-ти јануари (среда), а Македонија својот прв натпревр го има ден подоцна против Тунис.

С.П
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет

Comments are closed.