Селекторот на македонската сениорска репрезентација, Лино Червар го објави поширокиот список на ракометари за натпреварите против Украина и Чешка за квалификациите на ЕП Хрватска 2018.

Список на ракометари:

 1. Борко Ристовски FC BARCELONA
 2. Мартин Томовски РК МЕТАЛУРГ
 3. Златко Даскаловски CS UNIVERSITATEA TIMISOARA
 4. Дејан Манасков RHEIN-NECKAR LOWEN
 5. Гоце Ојлески HC ODORHEI
 6. Гоце Георгиевски CSM BUCURESTI
 7. Костески Никола РК МЕТАЛУРГ
 8. Стојанче Стоилов РК ВАРДАР
 9. Жарко Пешевски РК МЕТАЛУРГ
 10. Никола Маркоски OROSHAZI FKSE-LINAMAR
 11. Филип Лазаров CS UNIVERSITATEA TIMISOARA
 12. Аце Јоновски BERGISCHER HC
 13. Немања Прибак BESIKTAS
 14. Кирил Лазаров FC BARCELONA
 15. Влатко Митков HC KREMS
 16. Филип Талески РК МЕТАЛУРГ
 17. Филип Кузмановски РК МЕТАЛУРГ
 18. Дрогришки Стефан РК METAЛУРГ
 19. Велко Марковски RK PPD ZAGREB
 20. Мартин Поповски РК ВАРДАР ЈУНИОР
 21. Иван Тасевски РК ПЕЛИСТЕР
 22. Марко Нелоски РК МЕТАЛУРГ
 23. Мартин Велковски РК МЕТАЛУРГ
 24. Ласко Андоновски РК ПРОЛЕТ 62
 25. Давор Палевски РК МЕТАЛУРГ
 26. Ристо Арнаудовски FC FERLACH
 27. Филип Чурлевски РК ЕУРОФАРМ РАБОТНИК
 28. Кирил Колев РК ПЕЛИСТЕР

Натпреварот против Украина ќе се одигра во ВИП Арена „Борис Трајковски“ во Скопје на 2-ри ноември со почеток од 18:30 часот, додека на 5-ти ноември и гостуваме на селекцијата на Чешка. Во нашата квалификациска група се наоѓа и репрезентацијата на Исланд.