Репрезентација

02/03/2016

Симовски со млади сили против Словенија!

Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија,  Симе Симовски го објави конечниот список за подготовките за дуелите против репрезентацијата на Словенија. На овој список се најдоа […]
25/02/2016

Квалификации за ЕП 2016: Македонија ослабена за двомечот со Словенија!

Женската ракометна репрезентација на Македонија на 10 Март на гостински терен во Марибор, Словенија ќе го одигра првиот од двата натпревари од квалификациите за ЕП 2016 […]
24/02/2016

Јовиќ нов В.Д селектор на машката младинска репрезентација

На денешната седница на Управниот Одбор на Ракометната федерација на Македонија, Александар Јовиќ беше назначен за нов В.Д селектор на машката младинска репрезентација. Јовиќ иако беше […]
08/02/2016

Македонија 11-та во машка и 19-та во женска конкуренција

Европската Ракометна Федерација, денеска го објави официјалното рангирање на европските репрезентации според настапите и резултатите во 2014 и 2015 година. Земени во предвид вкупните учиноци како […]
03/02/2016

Битката за Рио ќе се води во Гдањск

Светската Ракометна Федерација (ИХФ) ги објави имињата на земјите кои ќе ги организираат трите квалификациски турнири за Олимписките Игри во Рио 2016. Репрезентацијата на Македонија својот […]
31/01/2016

Можеше ли Македонија да биде подобра на ЕП

Ракометната репрезентација на Македонија е единствениот македонски тим кој може да се носи рамноправно со најдобрите селекции во светот. И тоа не е спорно. Впрочем, тоа […]