Седмерец

11/12/2014

Дерби за завршеток на сезоната и одлична најава за престојниот месец Јануари

КОНЕЧНО! ! ! Да конечно, видовме вистинско дерби ко што доликува … можеби видовме просечна игра на теренот, но се гледаше желбата на двете страни за […]
23/11/2014

Два Вардара… Два Голмани, Две Нови Жестоки Утакмици

Помина уште еден ден, уште еден викенд исполнет со натпревари, уште едно одмерување на нашите најдобри клубови со најдоброто од Европа… Проследивме уште два меча исполнети […]
19/11/2014

Викенд на спортот, патоказ за иднината

Македонската спортска јавност остава уште еден викенд зад себе кој беше исполнет со настапи на наши клубови во Европската Лига на Шампиони, а надополнет и со […]
26/10/2014

До Управата на ЖРК Вардар: Признајте и поправете ја грешката

Од 1996-та, паралелно со почетокот на успесите на женската ракометна репрезентација и Кометал Ѓорче Петров, станав ракометен фан. И повеќе од тоа. Натпреварите на овие две […]
23/10/2014

Очекував поголема храброст од селекторот Обрван!

Не паметам кога последен пат некој селектор на машката ракометна репрезентација имал толкава поддршка, каква што има сегашниот – Ивица Обрван. Во тој контекст, како никогаш […]
10/10/2014

Најлесно е да ја префрлиш вината на ракометарките

Често во спортот (а во македонскиот спорт почесто отколку што би сакале), се користи реченицата – го достигнавме дното. Сепак, нашата женска ракометна репрезентација, вчера навистина […]