Новости

11/07/2015
tineks_prolet

Тинекс Прoлет – екипa сo гoлем пoтенцијaл

Скопската екипа од населбата Пролет е една од најстарите македонски ракометни екипи, оформена во далечната 1962 година. Екипа чии темели беа удрени од Гоце Стефановски, Вангел […]
09/07/2015
devojki

Србинките им се реваншираа на нашите ракометарки

Нашата македонската женска младинска репрезентација по вчерашната убедлива победа над Србија, денес во вториот контролен натпревар загубија со конечни 18:25 (7:13). Ова беа последни подготвителни натпревари […]
08/07/2015
mladinki_reprezentacija

Младинките убедливо против Србија

Македонската женска младинска репрезентација во првиот натпревар денес убедливо ги совлада ракометарките на репрезентацијата на Србија, во рамките од двата контролни натпревари пред престојното ЕП во […]
08/07/2015
mladinki_reprezentacija

Младинките ќе одиграат два натпревари против Србија

Македонската женска младинска репрезентација ќе одигра две контролни средби, против селекцијата на Србија. Натпревари во кои тренерот Симе Симовски ќе има последна шанса да испроба некои […]
03/07/2015
pozadina

Дa не гo уништиме тoa штo мaчнo се грaдеше!

Квалитетот на македонскиот ракомет од година во година е се поголем. Впрочем, на Балканот важиме за една од земјите која најмногу инвестира во развојот на ракометот. […]
02/07/2015
goce_ojleski_mkd

Ојлески во новата сезона ќе игра за романски Одорхеи

Левото крило на македонската репрезентација, Гоце Ојлески својата кариера ја продолжува во романската екипа Одорхеи. После сите претходни шпекулации за неговата иднина, Ојлевски се реши да […]