Новости

10/02/2016

Успешна работа и на повидок одличен резултат

Р.К. Охрид 2013 Сите Охриѓани ќе се запрашат зошто баш 2013, кога ракометот во Охрид постоеше и многу пред тоа, кога на оние плаво бели дресови […]
09/02/2016

Жоан Кањелас потпиша тригодишен договор со Вардар

РК Вардар на официјалната страна соопшти дека шпанскиот репрезентативец, Жоан Кањелас (29) потпишал тригодишен договор со „црвено-црните“. Тој ќе биде четвртиот шпански играч во екипата на […]
08/02/2016

Нова ракометна бајка на повидок

Имено станува збор за ракометниот клуб „ХЈС Работник” од Битола. Овој клуб е формиран во не многу далечната 2011 година. На чело на овој клуб стојат […]
08/02/2016

(Видео) Бомбата на Пенезиќ во Топ 5

Ракометарките на ЖРК Вардар очекувано ја совладаа екипата на Савехоф со убедливи 37:25. Натпревар во кој Андреа Пенезиќ постигна вистинска бомба од 10-тина метри, со што […]
08/02/2016

Македонија 11-та во машка и 19-та во женска конкуренција

Европската Ракометна Федерација, денеска го објави официјалното рангирање на европските репрезентации според настапите и резултатите во 2014 и 2015 година. Земени во предвид вкупните учиноци како […]
06/02/2016

Вардар очекувано славеше против Нексе

Екипата на Вардар одигра два натпревари во два дена, во рамките на СЕХА лигата. Вчера на домашен терен беше совладана екипата на Борац со 42:31, а […]