Новости

11/02/2016

Вардар на тешко гостување кај Рајн Некар

Вардар вечерва ја отвара пролетната полузесона во Лигата на шампионите со тешкото гостување кај германските лавови, екипата на Рајн Некар. Натпревар кој е клучен за што […]
10/02/2016

Успешна работа и на повидок одличен резултат

Р.К. Охрид 2013 Сите Охриѓани ќе се запрашат зошто баш 2013, кога ракометот во Охрид постоеше и многу пред тоа, кога на оние плаво бели дресови […]
09/02/2016

Жоан Кањелас потпиша тригодишен договор со Вардар

РК Вардар на официјалната страна соопшти дека шпанскиот репрезентативец, Жоан Кањелас (29) потпишал тригодишен договор со „црвено-црните“. Тој ќе биде четвртиот шпански играч во екипата на […]
08/02/2016

Нова ракометна бајка на повидок

Имено станува збор за ракометниот клуб „ХЈС Работник” од Битола. Овој клуб е формиран во не многу далечната 2011 година. На чело на овој клуб стојат […]
08/02/2016

(Видео) Бомбата на Пенезиќ во Топ 5

Ракометарките на ЖРК Вардар очекувано ја совладаа екипата на Савехоф со убедливи 37:25. Натпревар во кој Андреа Пенезиќ постигна вистинска бомба од 10-тина метри, со што […]
08/02/2016

Македонија 11-та во машка и 19-та во женска конкуренција

Европската Ракометна Федерација, денеска го објави официјалното рангирање на европските репрезентации според настапите и резултатите во 2014 и 2015 година. Земени во предвид вкупните учиноци како […]