Т.К

25/01/2015

Македонија – Словенија: Сите досегашни мечеви

Македонија и Словенија се сретнале само 3 пати во изминативе 25 годинина официјални средби. Прв пат, во баражот од квалификациите за ЕП 2008, кога во двата […]
24/01/2015

СП Катар 2015: Ден 10 – Резултати и табела

Со мечевите од 5-то коло во групите Ц и Д завршија натпреварите од групната фаза на СП во Катар, По што познати се сите осмина-финални двојки. […]
24/01/2015

Борис Дениќ: Јоновски и Марковски не можат да го сопрат Зорман

Осмина-финалниот дуел меѓу Македонија и Словенија, покрај жестока битка на теренот меѓу играчите, ќе донесе и надмудрување од клупите, меѓу Борис Дениќ и Ивица Обрван. И […]
24/01/2015

Учинокот на репрезентативците на Македонија по групната фаза

Играч Вкупно постигнати голови Оценка на МакРакомет (1-5) Коментар Д. Манасков 20 5 Манасков на ова првенство конечно покажува зрелост. Прецизен, агилен во одбраната и убоит […]
24/01/2015

Кои се најопасните играчи кај Словенците?

Иако на сите ни е јасно дека ракометот е екипен спорт и една репрезентација може да победува само ако има силен колектив, сепак во речиси секоја […]
24/01/2015

Вуги пред психолошки најтешкиот меч во кариерата

Тежок меч ја очекува македонската ракометна репрезентација во 1/8 финалето на СП во Катар, Противник е извонредно квалитетната репрезентација на Словенија. Но на еден наш репрезентативец, […]