Селекторот на машката сениорска репрезентација, Ивица Обрван се реши да го скрати првичниот поширок список. На новиот исто така поширок список се најдоа 20 ракометари со кои на 1 Април ќе ги започне подготовките за квалификациите за ОИ. Домаќин на нашата квалификациска група е градот Гдањск, а противници на Македонија се: Полска, Чиле и Тунис. Овој квалификациски турнир ќе се одржи од 8.04 – 10.04.2016 година.

Список на ракометари кои се повикани за подготовките за квалификациите за ОИ:

ГОЛМАНИ:

1. Борко Ристовски – Рајн Некар Левен

2. Никола Митревски – Бенфика

3. Даниел Дупјачанец – РК Металург

ПИКЕРИ:

4. Стојанче Стоилов – РК Вардар

5. Никола Марковски – РК Работнички

6. Жарко Пешевски – РК Металург

КРИЛА: 

7. Дејан Манасков – РК Вардар

8. Гоце Георгиевски – Тулуз

9. Гоце Ојлески – Одорхеи

10. Никола Костески – РК Металург

БЕКОВИ:

11. Ацо Јоноски – Бергишер

12. Филип Миркуловски – Вецлар

13. Филип Лазаров – РК Вардар

14. Наум Мојсоски – Букурешт

15. Немања Прибак – Бешикташ

16. Влатко Митков – Кремс

17. Кирил Лазаров – Барселона

18. Филип Талески – РК Металург

19. Велко Маркоски – РК Загреб

20. Филип Кузмановски – РК Металург