Радовиш минимално, РК Охрид убедливо победи

Нов минимален пораз на Металург
25/10/2015
Червар: Жал ми е што не победивме пред оваа прекрасна публика
25/10/2015

Радовиш минимално, РК Охрид убедливо победи

Денес се одиграа два натпревари од ВИП Супер лигата, во кои ракометарите на РК Радовиш минимално славеа над РК Пелистер, со погодок во последните секунди, за конечни 26:25, за трет триумф оваа сезона. Повторно ракометарите на РК Пелистер како и на нивниот последен натпревар против Рк Охрид, не успеаја да ја искористат својата шанса за погодок, и на крајот загубија.

Неочекувано во вториот натпревар ракометарите на РК Охрид убедливо ја совладаа екипата на РК Прилеп, со конечни 30:22. Натпревар во кој неизвесноста траеше само во првото полувреме, за потоа во второто охриѓани превземат иницијатива и лесно дојдат до нова победа оваа сезона.

Најефикасни кај РК Охрид беа Печенкоски Горан со 8 погодоци и Дарко Павловиќ со 6 погодоци, додека во спротивниот табор најефикасен беше Бозароски Александар со 5 погодоци.

РК Работнички 26:22 РК Тинекс Пролет
РК Вардар Јуниор 37:26 РК Металург 2

Натпреварот Металург – Борец е одложен за 18.11.2015 година.

ТАБЕЛА:
РК Работнички 18
РК Металург 15 (-2 меча)
РК Охрид 15
РК Прилеп 12
РК Вардар Јуниор 12
РК Радовиш 9
РК Тинекс Пролет 9
ГРК Борец 6 (-1 меч)
РК Пелистер 3 (-1 меч)
РК Металург 2 без бодови

С.П
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет

Comments are closed.