Гоце Георгиевски во идеалниот тим на дебитанти на СП

СП Катар 2015: Ден 17 – Распоред на мечеви
01/02/2015
Список на ракометари кои ќе играат вечерва против Нексе
01/02/2015

Гоце Георгиевски во идеалниот тим на дебитанти на СП

ИХФ го објави идеалниот тим од дебитанти на светските шампионати, играчи кои за прв пат во Катар беа дел од еден ракометен мундијал и блеснаа во најголемата сцена. Тим во кој заслужено се најде нашето десно крило Гоце Георгиевски кој блескаше на сите натпревари во нашата репрезентација.

Покрај Георгиевски, треба да се напомене дека во овој тим се најде и десниот бек на Вардар, Алекс Душебајев, како и новото засилување на Вардар за следната сезона, рускиот репрезентативец Александер Деревен.

Идеален тим на дебитанти:

ГОЛМАН: Гонзало Перез де Варгас (Шпанија)

ЛЕВ БЕК: Александер Деревен (Русија)

ЛЕВО КРИЛО: Пол Друкс (Германија)

СРЕДЕН БЕК: Каламид Малаш (Катар)

ДЕСЕН БЕК: Алекс Душебајев (Шпанија)

ДЕСНО КРИЛО: ГОЦЕ ГЕОРГИЕВСКИ (МАКЕДОНИЈА)

ПИВОТ: Камил Спржак (Полска).

С.П
С.П
Со спортот и ракометот уште од детството. Твитерџија и љубител на македонскиот ракомет! #макракомет

Leave a Reply

Your email address will not be published.