17/04/2018

ЖРК Вардар против Ростов Дон до финалето!

На денешната ждрепка од Лигата на шампионите, ЖРК Вардар ја доби екипата на Ростов Дон за противник во полуфиналето. Екипа која за првпат ќе игра на […]
15/04/2018

Вардар против ППД Загреб за одбрана на титулата во СЕХА

Вечерва, ракометарите на Вардар ќе имаат шанса да станат вториот тим во регионалното натпреварување кој успеал две години по ред да го подигне пехарот, по Веспрем. […]
14/04/2018

ЖРК Вардар се пласира на Ф4 турнирот во Будимпешта!

Ракометарките на ЖРК Вардар вечерва го заверија местото помеѓу најдобрите 4-ри екипи во Лигата на шампионите, победувајќи го Митјиланд со убедливо 32:25. Во последниот натпревар пред […]

17/04/2018

ЖРК Вардар против Ростов Дон до финалето!

На денешната ждрепка од Лигата на шампионите, ЖРК Вардар ја доби екипата на Ростов Дон за противник во полуфиналето. Екипа која за првпат ќе игра на […]
14/04/2018

ЖРК Вардар се пласира на Ф4 турнирот во Будимпешта!

Ракометарките на ЖРК Вардар вечерва го заверија местото помеѓу најдобрите 4-ри екипи во Лигата на шампионите, победувајќи го Митјиланд со убедливо 32:25. Во последниот натпревар пред […]
15/04/2018

Вардар против ППД Загреб за одбрана на титулата во СЕХА

Вечерва, ракометарите на Вардар ќе имаат шанса да станат вториот тим во регионалното натпреварување кој успеал две години по ред да го подигне пехарот, по Веспрем. […]
13/04/2018

Вардар убедливо против Брест за 6-то финале во СЕХА!

Ракометарите на Вардар очекувано убедливо го совлада Мешков Брест со 33:24 на завршниот турнир од СЕХА лигата, што се одржува во СЦ „Јане Сандански“. Разликата во […]
31/03/2018

Блескави игри на кадетите и младинците во Унгарија

Машките младински и кадетски репрезентации на Македонија од вчера учевствуваат на меѓународен турнир во Балатонфуред, Унгарија. Според официјалните информации од Ракометната федерација на Македонија овој турнир […]
29/03/2018

РФМ им ја исплати премијата за ЕП во Хрватска

РФМ на машката ракометна репрезентација им ја исплати премијата од 30.000 евра, за пласманот во втората фаза на ЕП во Хрватска. Македонија го освои првото место […]
19/02/2017

Вања Илиќ: Среќни сме што направивме три чекори повеќе од минатата сезона!

Имавме прилика да разговараме со еден од клучните играчи на РК Металург, левото крило Вања Илиќ за изминатата сезона во Лигата на шампионите, како и за […]
31/03/2016

Ласко Андоновски: Челинџ Купот беше едно големо искуство за нас!

Средниот бек Ласко Андоновски е вистински предводник на екипата на Тинекс Пролет, еден од најтaлентираните македонски ракометари. Ракометарот со одлична прегледност и борбеност во играта, кој […]